Czym jest wrastanie włosków i jak mu zapobiegać

Wrastające włoski mogą być swędzące, bolesne oraz powodować zaczerwienienie i opuchliznę. Dowiedz się dokładniej, na czym polega wrastanie włosków, jak je leczyć i jak zapobiegać temu zjawisku podczas golenia.

kobieta uśmiecha się na plaży w bikini

Wrastające włoski mogą być swędzące, bolesne oraz powodować zaczerwienienie i opuchliznę. Dowiedz się więcej o wrastaniu włosków, jak je leczyć i jak zapobiegać temu zjawisku podczas golenia. Wszyscy chcemy, by skóra po goleniu wyglądała zdrowo. Jednak golenie może też prowadzić do podrażnień skóry, wysypki i wrastania włosków. Wrastanie włosków może pojawić się po goleniu w wyniku zawijania się ściętych włosków z powrotem w skórę.

Czym jest wrastanie włosków?

Wrośnięty włos

Po goleniu ścięte włosy mogą zawinąć się z powrotem pod skórę i zacząć rosnąć pod jej powierzchnią. Wrastające włoski powodują powstawanie na skórze małych, przypominających krosty nierówności w kolorze czerwonym lub w kolorze skóry, które mogą, ale nie muszą, zawierać ropę, mogą swędzieć i powodować zaczerwienienie, obrzęk i ból.

Gdzie występuje wrastanie włosków?

Golenie brzucha brzytwą Venus

Wrastające włoski mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie golisz się maszynką. Najczęściej pojawiają się one w miejscach o grubych, szorstkich włosach, takich jak pachy i okolice bikini. Dzieje się tak dlatego, że obcięte włoski łatwiej zawijają się z powrotem do skóry, gdy są gęste i poskręcane.

Sposoby na wrastające włoski

Serum łagodzące Venus na dzień

W większości przypadków wrastające włoski znikają bez potrzeby ich usuwania. Aby pomóc skórze szybciej się zregenerować, unikaj dotykania danego obszaru. Możesz też podjąć kroki, które przyspieszą proces zdrowienia.

 • Unikaj golenia miejsca z wrastającymi włoskami, dopóki nie zdąży się zagoić.
 • Zamocz to miejsce w ciepłej wodzie lub przykryj ciepłym ręcznikiem na kilka minut.
 • Spróbuj złuszczać naskórek, aby usunąć luźny martwy naskórek, który może blokować wrastające włoski przed przebiciem się przez powierzchnię skóry.
 • Zastosuj nietłusty środek nawilżający, który pomoże wyleczyć suchą skórę i usunąć martwe komórki.
 • Jeśli zobaczysz, że włos się przebija, spróbuj go delikatnie wyciągnąć za pomocą sterylnej pęsety.
 • Jeśli wrastające włoski ulegną zakażeniu, udaj się do dermatologa po receptę na antybiotyk.

Jak zapobiec wrastaniu włosków podczas golenia?

Kolaż obrazów

Aby chronić skórę przed wrastaniem włosków, każdy obszar ciała wymaga innych czynności podczas golenia, ale poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki, których należy przestrzegać niezależnie od miejsca, w którym się golisz.

 1. Często zmieniaj ostrza maszynki do golenia Używanie tępych ostrzy maszynki do golenia powoduje podrażnienia skóry i wrastanie włosków. Jeśli czujesz, że ostrze ciągnie za włosy lub wydaje się szorstkie na skórze, najprawdopodobniej jest stępione i powinno zostać wymienione.

 2. Nawilżaj skórę Zanurz miejsce, które zamierzasz ogolić w ciepłej wodzie pod prysznicem lub w wannie na co najmniej trzy minuty. Nawilżanie skóry ułatwia ścinanie włosków.

 3. Regularnie złuszczaj naskórek Ponieważ wrastanie włosków jest zwykle spowodowane martwymi komórkami skóry, które utrudniają włoskom przebicie się przez powierzchnię skóry, regularne złuszczanie naskórka pomoże usunąć te martwe komórki.

 4. Zawsze gol się z użyciem żelu do golenia Golenie suchej skóry może powodować podrażnienia skóry, wysypkę i wrastanie włosków. Zawsze nawilżaj skórę przed goleniem, używaj żelu do golenia i nakładaj środek nawilżający po goleniu, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

 5. Bądź konsekwentna Aby lepiej chronić skórę przed wrastaniem włosków podczas golenia, ważne jest, by zachować konsekwencję i wiedzieć, jak golić poszczególne miejsca.

Przejrzyj kolekcję maszynek do golenia, ostrzy, żeli do golenia, urządzeń elektrycznych i innych produktów Venus, które zostały opracowane specjalnie dla kobiet, tak aby umożliwiać dokładne golenie i zapewniać gładką skórę.Venus ürünleri, tıraş etmek, şekillendirmek ve düzeltmek istediğiniz her yer için vücudunuz ve tüyleriniz düşünülerek tasarlandı.