Co powoduje podrażnienia i krostki po goleniu i jak im zapobiec

Przeczytaj, co wpływa na powstawanie podrażnień po goleniu jak zaczerwienie skóry czy tworzenie się krostek po goleniu. Dowiedz się, jak im łatwo zapobiec!

Kobieta goli nogę

Krostki i podrażnienia po goleniu mogą swędzieć, powodować dyskomfort, a nawet być bolesne. Dowiedz się, co powoduje wysypkę i krostki po goleniu oraz jak możesz chronić swoją skórę podczas golenia.

Różnica między wysypką a krostkami po goleniu

Truskawkowe nogi

Określenia podrażnienia po goleniu i krostki po goleniu są często używane zamiennie, ale w rzeczywistości uważa się je za odrębne schorzenia. Podrażnienie po goleniu, zwane też wysypką po goleniu, może powodować swędzenie, wrażliwość i zaczerwienienie. Krostki po goleniu powodowane są przez wrastające po obcięciu włoski, które zawijają się w skórę i rosną pod jej powierzchnią, powodując powstawanie na skórze małych, przypominających pryszcze krostek w kolorze czerwonym lub w kolorze skóry.

Co powoduje krostki i podrażnienia po goleniu

Wysypka

Twoja maszynka do golenia, sposób golenia, a nawet rodzaj skóry mogą powodować powstawanie krostek i podrażnień po goleniu. Na przykład golenie suchej skóry manualną maszynką do golenia i używanie tępego ostrza zwiększa ryzyko powstania krostek i podrażnień po goleniu skóry; a jeśli Twoja skóra jest z natury bardziej wrażliwa, jesteś bardziej narażona na wystąpienie podrażnień podczas golenia.

Jak leczyć krostki i podrażnienia po goleniu

Krem

Mimo że krostki i podrażnienia po goleniu powinny zagoić się same bez leczenia, możesz podjąć kroki, które przyspieszą proces gojenia.
Na podrażnienia po goleniu zastosuj zimną ściereczkę lub balsam z łagodzącymi składnikami, takimi jak aloes, aby ukoić rozgrzaną lub podrażnioną skórę i zapobiec drapaniu, które może opóźnić gojenie.
Jeśli chodzi o wrastające włoski, przyłóż ciepły ręcznik do danego miejsca na kilka minut, aby ułatwić wrastającym włoskom przebicie się przez skórę.
Aby leczyć zarówno podrażnienia, jak i krostki po goleniu, dobrze nawilżaj skórę, co pomoże zwalczyć swędzenie w ogolonych miejscach.
Jeśli podrażnienie skóry ulegnie zakażeniu, udaj się do dermatologa po antybiotyk.

Jak zapobiegać krostkom i podrażnieniom po goleniu

Kolaż obrazów

Chociaż nie ma pewnego sposobu na całkowite wyeliminowanie krostek i podrażnień po goleniu, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę, możesz jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień podczas golenia.

Złuszczaj skórę przed goleniem, aby usunąć martwy naskórek

Peeling skóry przed goleniem

Złuszczanie pomaga zapobiegać podrażnieniom po goleniu i wrastaniu włosków, usuwając martwy naskórek z powierzchni skóry. Aby złuszczyć naskórek, użyj delikatnego peelingu lub luffy i delikatnie przetrzyj skórę przed goleniem.

Używaj ostrego ostrza

Wkład do żyletki Venus

Golenie ostrym ostrzem chroni skórę przed zacięciami, krostkami i podrażnieniami po goleniu. Czas wymienić ostrze na nowe, jeśli powoduje odczucie szorstkości na skórze lub ciągnie za włosy.

Nawilżaj skórę przed goleniem

Kobieta z nałożonym żelem do golenia na nogach, goląca się brzytwą Venus

Golenie suchej skóry zwiększa podrażnienia, więc wymocz miejsce, które zamierzasz ogolić, przez trzy do pięciu minut w ciepłej wodzie pod prysznicem lub w wannie i nałóż żel do golenia, by utrzymać nawilżenie podczas golenia.

Wybierz odpowiednią maszynkę do golenia

Zbuduj własną żyletkę

Używanie maszynki z trzema lub większą liczbą ostrzy może zapobiec krostkom i podrażnieniom po goleniu, ponieważ ostrza są bardziej zbliżone do siebie na główce maszynki i łatwiej przesuwają się po skórze. Większa liczba ostrzy pozwala na dokładniejsze golenie przy mniejszej liczbie pociągnięć, co pomaga zapobiegać podrażnieniom skóry.

Gol się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów

Kobieta goli nogę na suchej skórze

Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, gol się tylko zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, by uniknąć podrażnień. Nie spiesz się też i gol się delikatnymi, równomiernymi pociągnięciami. Dowiedz się więcej o tym, jak golić poszczególne partie ciała, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krostek i podrażnień po goleniu.

Nawilżanie po goleniu

Kobieta stosuje krem ​​nawilżający po goleniu nóg

Po goleniu zastosuj nawilżający balsam lub olejek, najlepiej bezalkoholowy, aby zachować wilgoć i zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed krostkami i podrażnieniami po goleniu.

Przejrzyj kolekcję maszynek do golenia, ostrzy, żeli do golenia, urządzeń elektrycznych i innych produktów Venus, które zostały opracowane specjalnie dla kobiet, tak aby umożliwiać dokładne golenie i zapewniać gładką skórę.Venus ürünleri, tıraş etmek, şekillendirmek ve düzeltmek istediğiniz her yer için vücudunuz ve tüyleriniz düşünülerek tasarlandı.